Pri pisanju seminarskih, diplomskih in magistrskih nalog se srečamo s težavo, ki je pri pisanju drugih strokovnih in znanstvenih prispevkov običajno nimamo. Strokovna in znanstvena besedila namreč običajno pripravljamo, ko že delujemo na določenem akademskem področju in smo si že uredili dostop do baz z viri in literaturo tega področja. Kot študent, zlasti dodiplomski, pa tega dostopa praviloma še ne urejamo, saj naročnine na baze člankov niso poceni, hkrati pa za nas dostop ni tako zelo nujen ali se potreba po njem sploh ne pojavi. Večinoma se s potrebo po dostopu srečamo šele pri pisanju diplomske ali magistrske naloge, saj dovolj virov za seminarske naloge pridobivamo mogoče kar iz študijskega gradiva. Šele pri pisanju diplomske naloge smo namreč prvič soočeni z zahtevo ali vsaj pričakovanjem, da bolj globinsko preučimo področje raziskovanja ter pregledamo zadnja dognanja, ki lahko pomembno vplivajo na naše vsebine.
Večina fakultet in univerz svojim študentom dostop do baz člankov zagotovijo z uporabniškimi računi. Do nekaterih virov je s temi uporabniškimi računi mogoč tudi oddaljen dostop, torej dostop iz domačega računalnika. Najširša slovenska baza je Mrežnik NUK-a, ki omogoča dostop do več kot 200 informacijskih virov znanstvene, strokovne in študijske literature. Dostop do virov je pri tem omejen na različne načine; nekateri so na razpolago vsakemu uporabniku, licenčni le članom določenih knjižnic, nekateri le študentom Univerze v Ljubljani, nekateri le iz prostorov knjižnice ipd. Podobne omejitve veljajo tudi pri dostopu prek različnih fakultet in knjižnic, zato se moramo o svojih možnostih pozanimati glede na naš status in fakulteto. Poleg Mrežnika iskanje po celotnih besedilih revij in knjig različnih baz omogoča iskalnik mEga, ki vsem uporabnikom ponuja dostop do prosto dostopnih virov, kot so dLib, ERIC, OAIster, arXiv in OPEN Library, študentom pa dostop do vseh virov.
Drugi sistemi, ki študentom omogočajo dostop do virov za diplomske in magistrske naloge, so na primer še Specializirane podatkovne zbirke za področje tehnike Centralne tehnične knjižnice, baze podatkov Univerze na Primorskem, servisa UMI in OCLC Inštituta za informacijske znanosti, zbirke Centralne medicinske knjižnice, podatkovne zbirke Centralne ekonomske knjižnice, elektronski viri Univerze v Mariboru ipd. Večina fakultet je vključena v vsaj enega od sistemov, ki študentom omogoča dostop od virov za pisanje seminarskih, zlasti pa zaključnih nalog. Izjema so nekatere zasebne fakultete, ki svoje knjižnice in elektronske sisteme šele izgrajujejo, lahko pa študentje teh fakultet dostop do večine gradiv pridobijo z včlanitvijo v katero od univerzitetnih knjižnic.